Źródła danych

API Eurostatu

Warunkiem udziału w konkursie jest wykorzystanie przynajmniej jednego zestawu danych z baz Eurostatu. Eurostat publikuje dane pochodzące z urzędów statystycznych krajów członkowskich, więc wszystkie dane dotyczące Polski pochodzą z GUS-u.

Cały zasób danych z baz Eurostatu jest udostępniony przez usługi sieciowe - API Eurostatu.

Z doświadczeń z innych hackathonów wynika, że uczestnicy tracą bardzo dużo czasu na zapoznanie się ze strukturami dostępnych danych i wyborem potrzebnych informacji. Przez to mało czasu pozostaje na prace nad samą aplikacją.

Aby ułatwić Wam zadanie przygotowaliśmy szczegółową instrukcję korzystania z API Eurostatu i wybraliśmy przykładowe zestawy danych (polskie nazwy zestawów danych, linki do tabel z danymi i linki do pobrania odpowiadającym im plików json).

Zachęcamy do zapoznania się z przykładami i nabrania praktyki w tworzeniu własnych zestawów danych przed hackathonem.

Podczas imprezy będzie można skorzystać z pomocy mentorów – specjalistów od programowania aplikacji, ale także doświadczonych statystyków z GUS i Eurostatu (jeśli uda nam się ściągnąć eksperta).

Inne

Można korzystać z dowolnych dostępnych źródeł danych, które są potrzebne aby zrealizować pomysł Waszego zespołu.

Nie muszą to być dane statystyczne – ciekawe może być łączenie informacji z różnych obszarów (np. Big data). Nie ograniczamy Waszej pomysłowości. Jednak jeśli chcecie korzystać ze źródeł danych spoza statystyki, to warto pamietać, że nasi mentorzy mogą nie mieć doświadczenia w tej dziedzinie i trzeba liczyć głównie na włsne siły.

Warto zwrócić uwagę na:

  • wiarygodność danych
  • porównywalność i sensowność łączenia danych
  • trwałość dostępu do danych – aplikacja pozostanie w sklepie co najmniej przez kilka lat, więc należy wybierać stabilne źródła danych
  • ewentualne ograniczenia licencyjne (zwykle minimum to podanie źródła, ale mogą być inne – trzeba to sprawdzić)
  • uwagi, notki i inne zastrzeżenia dotyczące samych danych, o których należy poinformować użytkowników

Polecamy następujące usługi sieciowe dużych dostawców danych statystycznych:

Główny Urząd Statystyczny

gus 01Aleja Niepodległości 208
00-925 Warszawa

Przejdź do Portalu GUS